piątek, 22 lutego 2013

BOJERY: Złoty Mickiewicz, srebrny Michalak!

Nasi mistrzowie: Mikołaj i Mateusz
Na zakończonych wczoraj na Litwie Mistrzostwach Świata i Europy w bojerach w klasie „IceOptimist”, zawodnicy MKŻ sięgnęli po złoty i srebrny medal! Tytuł mistrzowski wywalczył Mikołaj Mickiewicz, a Mateusz Michalak został wicemistrzem Świata i Europy!
Mistrzostwa udało się przeprowadzić nie bez sporych kłopotów, które stwarzała kapryśna aura. Najpierw impreza miała się odbyć w miejscowości Siauliai na jeziorze Rekyvos. Jednak duże opady śniegu spowodowały przenosiny i poszukiwanie innego dogodnego akwenu do rozegrania mistrzostw. Ostatecznie padło na miejscowość Nida-Neringa (52 kilometry od Kłajpedy) położona nad Zalewem Kurońskim. Mistrzostwa rozegrano naprawdę w ekstremalnych warunkach.
- Pierwszy dzień regat przebiegał przy silnym wietrze 7-10m/s i trudnym torze z grubą 6-15 cm warstwą zmrożonego śniegu (a w zaspach i więcej) – relacjonował po I dniu mistrzostw Stanisław Macur, sędzia główny. - Warunki na prawdę hard korowe i wielu seniorów może zazdrościć "takiej jazdy". Dużo zawodników na kątownikach! Było sporo awarii i wywrotek, ale bez poważnych kontuzji.
Ekipa MKŻ na Litwie
Pierwszego dnia mistrzostw w tej kategorii udało się przeprowadzić trzy wyścigi, w których jako pierwsi linię mety mijali zawodnicy MKŻ. Mikołaj wygrał dwa pierwsze wyścigi, a w trzecim był trzeci. Z kolei trzeci wyścig wygrał Mateusz.
Zbyt słaby wiatr na tak ciężki tor spowodował, że drugiego dnia nie rozegrano już żadnego wyścigu i nie czekając na trzeci dzień wyniki z I dnia okazały się końcowymi.
Na dwóch pierwszych stopniach podium stanęli zawodnicy MKŻ Mikołajki. Mikołaj Mickiewicz wywalczył złoty medal, a Mateusz Michalak srebrny. Na najniższym stopniu podium stanął Maciej Krusiec (Nieporęt). Tym samym Mikołaj i Mateusz powtórzyli tegoroczny sukces ich starszych kolegów Tomasza Zakrzewskiego i Roberta Graczyka, którzy za Oceanem zdobyli złoty i srebrny medal Mistrzostw Świata.
Pozostała trójka zawodników MKŻ mistrzostwa ukończyła na pozycjach w trzeciej dziesiątce: 22. Jakub Witkowski, 23. Paweł Jakubowski, 28. Hubert Banach.
W mistrzostwach wzięło udział 43 zawodników z dziewięciu krajów.
W tym samym miejscu i w podobnych warunkach rozgrywano Mistrzostwa Świata i Europy w kategorii juniorów. Tutaj zawodnikom z MKŻ Mikołajki poszło zdecydowanie gorzej. Mistrzostwa zakończono po czterech rozegranych wyścigach, które odbyły się I dnia. Tytuł mistrzowski wywalczył Szwed Eddie Klements. Srebrny medal zdobył Szymon Ignaciuk (MBSW Giżycko), a brązowy Zuzanna Rybicka (CHKŻ Chojnice). Najlepszy z zawodników MKŻ Mikołajki okazał się Konrad Żółtowski, który zajął 15. miejsce, chociaż doskonale wystartował w mistrzostwach, zajmując w I biegu trzecie miejsce. Dwudzieste miejsce zajął Karol Zembrzuski, a 27. Mateusz Olbryś.
W mistrzostwach startowało trzydziestu zawodników.
Na razie jeszcze nie widać końca sezonu bojerowego, tak więc zapewne jeszcze będziemy mogli przekazać radosne wieści o poczynaniach bojerowców MKŻ Mikołajki na lodowych akwenach.
Tekst: Eligiusz Kamiński/Kamel Art Factory