piątek, 27 lipca 2012

ŻEGLARSTWO: Zembrzuski i Jakubowski w pierwszej dziesiątce ME w klasie Cadet!

Zembrzuski - Jakubowski
We Francji zakończyły się Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie Cadet. Tytuł mistrzowski wywalczyła polska załoga Piotr Szlachcic - Łukasz Czerwiec. Bardzo dobre siódme miejsce zajęła załoga MKŻ Mikołajki Karol Zembrzuski - Paweł Jakubowski. Druga załoga z mikołajskiego klubu Mateusz Olbryś - Mateusz Michalak mistrzostwa ukończyła na dwudziestym pierwszym miejscu. W ME sklasyfikowano 116 załóg z całej Europy.

Mistrzostwa Europy, które odbywały się we francuskiej miejscowości Carnac przebiegały nie bez małych kłopotów. Organizatorom podczas imprezy udało się przeprowadzić jedynie trzy wyścigi. Początkowo prognozy były bardzo sprzyjające dla żeglarzy, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Brak wiatru sprawił, że organizatorom podczas imprezy udało się przeprowadzić jedynie trzy wyścigi.
Od początku regat rywalizacja o czołowe miejsca toczyła się pomiędzy załogami z Europy Wschodniej, w tym polskich załóg.
W porcie
Pierwszy wyścig miał rozpocząć się w niedzielę (22 lipca). Po długim oczekiwaniu w porcie na decyzje sędziów, o godzinie 13 zawodnicy mogli zejść na wodę. Jednak po trzech godzinach, sędziowie z powodu braku wiatru, zarządzili powrót na ląd. Obok wiatru sporym utrudnieniem były wysokie temperatury (powyżej 30 stopni), które panowały w miejscu rozgrywania mistrzostw.
W poniedziałek (23 lipca) po długich oczekiwaniach na odpowiedni wiatr, udało się po południu rozegrać pierwszy wyścig. Przy słabo wiejącym wietrze jako pierwsi linie mety minęli aktualni liderzy Pucharu Polski załoga Dawid Kania – Katarzyna Pochylska, którzy wyprzedzili ukraińską załogę Oleksandr Izarov – Andriy Kalinchuk oraz inną polską załogę Maciej Chmielewski – Eryk Martynko. Na dziewiątym miejscu linię mety minęła pierwsza załoga MKŻ Mikołajki Karol Zembrzuski – Paweł Jakubowski. Drugi mikołajski team startujący w mistrzostwach Mateusz Olbryś – Mateusz Michalak zajął 49. miejsce.
Nazajutrz, 24 lipca, organizatorom udało się z samego rana „puścić” drugi wyścig.
- Wiatr był tak słaby, że trasa tego wyścigu została skrócona do minimum – relacjonował Grzegorz Hammerszmidt, trener MKŻ Mikołajki. - Wyścig ukończyły jedynie 54 załogi, w tym dwie z MKŻ, pozostałe nie zmieściły się w regulaminowym czasie i dostały DNF.
W drugim wyścigu triumfowała ukraińska załoga Oleksandr Izarov – Andriy Kalinchuk, która wyprzedziła Polaków Piotr Szlachcic – Łukasz Czerwiec oraz Dawida Kanię i Katarzynę Pochylską. Spośród dwóch mikołajskich załóg tym razem najlepiej popłynęli Olbryś i Michalak, którzy zajeli dwunaste miejsce. Zembrzuski z Jakubowskim tym razem finiszowali na osiemnastym miejscu.
W środę w godzinach popołudniowych organizatorzy przeprowadzili trzeci, i jak się później okazało, ostatni wyścig Mistrzostw Europy.
Zwyciężyła w nim załoga z Białorusi Nastassia Kryutsova – Sara Maleyeva, która wyprzedziła dwie polskie załogi Piotr Szlachcic – Łukasz Czerwiec oraz Maciej Chmielewski – Eryk Martynko. Na siódmym miejscu wyścig ukończyła pierwsza załoga MKŻ Zembrzuski – Jakubowski, a na 30. miejscu załoga Olbryś – Michalak.
Wyniki tego wyścigu przesądziły o końcowej klasyfikacji Mistrzostw Europy w klasie Cadet. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż cztery załogi z Polski.